Kolagen

Kolagen – to oprócz kwasu hialuronowego, o którym pisałam w ostatnim poście, kolejna substancja wytwarzana przez fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej.

Naturalnie występujący w ludzkim ciele kolagen nazywany jest białkiem młodości. To on odpowiada za to, że nasze kości i organy wewnętrzne są zdrowe a skóra jędrna i gładka.

Ponieważ zadaniem kolagenu jest łączenie ze sobą komórek, jest budulcem większości narządów, w szczególności ścięgien, kości i zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych, rogówek oka oraz oczywiście skóry. Główną jego cechą jest niezwykła elastyczność przy nieprzeciętnej wytrzymałości.

Spełnia wiele funkcji:

  1. Ochronną narządów wewnętrznych. Tworząc warstwę ochronną podtrzymuje na swoim miejscu narządy wewnętrzne, jak np. nerki, żołądek lub wątrobę.
  2. Obronną w układzie odpornościowym: zapobiega ingerencji drobnoustrojów, toksyn i komórek rakowych.
  3. Zapewnia skórze ciągłość procesów regeneracji komórek i poziom nawilżenie. To kolagen zapewnia skórze sprężystość i miękkość. Ponieważ kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję.

Skóra młoda: kolagen jest automatycznie wytwarzany i podlega ciągłej wymianie, która regeneruje na bieżąco uszkodzone tkanki.

Z wiekiem jednak organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych, gdyż wytwarzające kolagen fibroblasty stają się coraz mniej aktywne. Oznacza to, że więcej komórek kolagenu naturalnie obumiera, niż jest przez organizm produkowanych. Badania wykazały, że proces ten rozpoczyna się już w okolicach 26 roku życia. Produkcja kolagenu, spada w skórze co dekadę o 10%. U kobiet w pierwszych pięciu latach po menopauzie ilość kolagenu w skórze zmniejsza się średnio o 30%.

Proces starzenia się skóry

Na skutek zmniejszenia się ilości kolagenu w organizmie oraz wpływu wolnych rodników, promieniowania słonecznego lub toksyn, skóra zaczyna się starzeć. Objawami tego jest powstawanie zmarszczek, rozstępów, cellulitu, wysuszenie skóry i utrata jędrności. Oprócz tego następuje osłabienie i łamliwość włosów, a nawet przedwczesne łysienie.

Wszystkie te procesy można osłabić a nawet opóźnić, dostarczając skórze dodatkowego kolagenu.

We wszystkim zalecana jest systematyczność. Stosowanie czystego kolagenu lub kremów z jego zawartością pozwala odbudować zniszczone komórki skóry twarzy, przywraca jej nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Poprawie ulega też koloryt cery, większe napięcie i widoczne spłycenie zmarszczek.

Kolagen a skóra trądzikowa: zdolność kolagenu do regenerowania skóry powodują, że sprawdzi się on także w pielęgnacji skóry trądzikowej, gdzyż znormalizuje wydzielanie łoju i natłuszczenie skóry twarzy, wyrówna koloryt i wygładzi blizny potrądzikowe.

Skóra wrażliwa, naczyniowa czy atopowa:  ponieważ kolagen jest substancją naturalną, nadaje się do  pielęgnacji bardziej wymagającego rodzaju skóry twarzy.

Pielęgnacja skóry ciała:  tu preparaty z zawartością kolagenu znakomicie sprawdzają się w walce z cellulitem czy rozstępami lub też do pielęgnacji uszkodzonego naskórka i ran po operacjach chirurgicznych oraz zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Popularnymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji cery jest kolagen syntetyczny oraz kolagen odzwierzęcy.

Można też kupić roztwór czystego kolagenu, który zadziała mocniej. Można go stosować bezpośrednio na skórę lub łączyć np., z elastyną. Należy zwrócić uwagę na stężenia, gdyż odpowiadają one na konkretne problemy skórne.

Preparaty z kolagenem poprawią kondycję włosów, zapobiegając ich łamaniu, nadając im blask oraz paznokci, wzmacniając je i nadając połysk.

Pielęgnacja od wewnątrz

Pielęgnując skórę od zewnątrz, nie dostarczymy kolagenu do organów wewnętrznych. Nie wolno zapominać o tym, że uzupełnieniem efektów pielęgnacji kosmetykami z zawartością kolagenu jest odpowiednia suplementacja.

Produkty z zawartością kolagenu to: galaretki, gęste zupy na kościach lub podroby. Sama  dieta nie wystarczy aby uzupełnić te niedobory.

Lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie zawartości kolagenu w organizmie poprzez zastosowanie suplementów w postaci płynów lub tabletek. Wzmocnią one skórę, zapobiegną jej wiotczeniu i przywrócą jędrność a także łatwiej pokonają cellulit.

Odżywione w ten sposób cebulki włosów spowoduję, że włosy przestaną wypadać, staną się gęstsze i mocniejsze.

Poprawi się kondycja stawów i układu kostnego oraz organów wewnętrznych. 

W czasie przyjmowania kolagenu wewnętrznie warto zadbać też o wysokie spożycie witaminy C.  Przyspiesza ona bowiem produkcję włókien kolagenowych

Pozostałe metody dostarczania kolagenu

  1. Zastrzyk kolagenu: przeznaczony dla osób z bardzo głębokimi bruzdami lub bliznami. Wymaga wcześniejszej konsultacji i próby uczuleniowej. Efekt utrzymuje się do kilku miesięcy
  2. Metoda termicznego uszkadzania włókien kolagenowych: podczas zabiegu za pomocą fal podczerwonych, lasera i ultradźwięków dociera się do dolnych warstw skóry, następnie podgrzewa i podrażnia włókna kolagenowe, które kurczą się, wygładzając obszar zabiegu. W kolejnej fazie fibroblasty uruchamiają produkcję nowych włókien kolagenowych. Efekt widoczny po 3-6 miesiącach od zabiegu.  Zabiegi, które wykorzystują metodę termiczną:  Thermage, Titan, Accent, eMatrix, Pelleve, Ulthera, Fraxel, Ultrapulse, Pixel.
  3. Terapia kwasem polimlekowym: Kwas ten to cząsteczka syntetyczna otrzymywana z naturalnie występującego w organizmie kwasu mlekowego. Dlatego tez preparat na bazie kwasu polimlekowego nie wywołuje skutków ubocznych. Cząsteczka kwasu daje silny bodziec dla fibroblastów do intensywnego wytwarzania nowego kolagenu. Ilość zabiegów to średnio 2-4 w odstępach co najmniej jednego miesiąca. Efekt utrzymuje się do 2 lat  z uwagi na wolny rozkład cząsteczek kwasu. Większe napięcie tkanek podciąga wiotkie partie skóry. Zabieg ten nazywany jest tez liftingiem nieoperacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *